Üürikorteritest

Ilmselt juba teate, et otsime oma pisikese perega uut üürikodu. Hetkel elame veel Pelgulinnas ja Ristiku tänaval aga hiljemalt augusti alguseks peaks me sisse seadma end juba uues kohas. Teada saime paar nädalat tagasi ja olime Kristjaniga ausaltöeldes väga üllatunud, sest olime veendunud, et saame siin rahulikult olla kuniks päris oma kodu saame soetada. Saatusel või kes teab millel olid aga muud plaanid ja meie plaanid löödi kõik ühe meiliga pihuks ja põrmuks. No mitte päris kõik plaanid aga enamus suveplaanid kindlasti. Hetkel peaks tegelikult juba tuure maha võtma ja vaikselt seadma end suveajale ümber: koolilõpp, soojemad ilmad, rohkem vaba aega ja rohkmem aega teostamaks oma plaane. Oh well!

No jah see selleks siis nüüd, sest väga aktiivselt tuleb meil olla meiliteel kirjavahestuses maakleritega, igal vabal hetkel sirvida kinnisvara lehekülgi, teha ja vastu võtta kõnesid, leppida aegu kokku, minna vaatama kortereid ja tulla koju tagasi, ohata sügavalt ja kurvalt ning minna magama ja oodata, et homne päev parem tuleb. Hihi no tegelikuses ei ole vast nii hull see olukord aga teate…peale umbes 10 korteri vaatamist ja veel rohkematega kirjavahetuses olemist ja ikka olles samas punktis, kui algul, on ikka nadi küll ja meel läheb kurvaks.

Enamus korteritel on kinnisvaraportaalides City24 ja KV.ee-s üleval väga avarad ja ilusa nurga alt tehtud pildid. Loogiline ju eks? Vaatama pilte ja muid kriteeriumeid, kõik sobib, saadame kirja teele ja peatselt läheme ka vaatama ja mis siis selgub? Kas korteris puudub korralik köök ehk seda polegi esialgselt üldse ehitatud korterisse ja on leitud mõni muu lahendus ja kraanikauss on näiteks esiku seina sisse ehitatud. No tore aga ei tahaks nii elada, eriti koos lapsega. Teine asi on vannituba, mis tihtipeale on samamoodi lampi ehitatud korterisse juurde ja ei ole üldse atraktiivne. Mõnel korteril on tagatisraha mitmekordne ja mõne korteri vaatamiselt tuleb välja, et leheküljel olev summa on “kogemata” valesti läinud ja tegelikult on korter palju kallim ja juhtumisi on tegu korteriga, mis meile sobib aga kuna hind järsku tõusis lakke, siis ei saa me seda endale lubada. Mis siis veel? Aa 1*1 m2 vannituba ja köök on ka välistatud, sest lapsega ei saaks kummaski neis korralikult askeldada.

55f16961e006dec8b7ea7b00a1bc5499

On  kortereid, mis on hinna poolest okeid, kuid need on puhta mööblita. Meil on endal olemas lapse võrevoodi, meie voodi, laud ja 2 tooli+teler ja see on kõik. 🙂 Aga ei, me saame hakkama ka ilma mööblita…võimalik on ju iga kuu midagi juurde muretseda vaikselt seega see faktor meile küll määravaks ei saa. Põhilised kriteeriumid on korralik ja ruumikas köök ning vannituba.

Täna juba kirjutasin meilid (vist) 4-le või 5-le maaklerile. Läbi fb on tulnud 2 pakkumist, üks Männikul, mis jääb natukene liiga kaugeks meile, sest ma käin Mustamäel koolis ja Kristjan peab peale tööd tulema kesklinnast, võtma mu peale lapsega ja viima kooli ning minema koju tagasi. Kui me aga Männikul elaks siis jõuaksin ma kooli selleks ajaks, kui tunnid on läbi. Teine pakkunime on siinsamas Pelgulinnas ja tegu lausa 3-toalise korteriga, meie vaatame ikka 2 toalisi, sest 3 toaga korterite üürihinnad on minu meelest meeletult kõrged. Vaatasin pilte ja juba tundub, et liiga ilus unistus meie jaoks aga kes teab…uuel nädalal läheme vaatama ja kui kõik hästi läheb siis ehk saame ka diili tehtud.

Natuke hindadest. Kahetoalised korterid 40-50 m2 on hinnaklassis 400+eur. Suts alla 400 ja 400eur ning suts peale on üldiselt korterid, millel on midagi väga olulist puudu, näiteks köök või on ilma igasuguse mööblita. Möbleeritud ja viisakad ning elamiskõlbulikud korterid on kindlasti üle 400 euro, enamasti 450 euro kandis. Kõik oleneb loomulikult asukohast, lasnamäe ja kopli lõpus ning Harku järve äärde on võimalik 400 eest ka väga ilus 2-toaline korter üürida. Aga me ei taha ju kolida nendesse kohtadesse….ma ei saaks koolis käia, keegi ei tuleks mulle kunagi külla, ma ei saaks kellelegi külla minna ja kunagi ei või vankrit või käru kuskile koridori ripakile jätta, sest järgmine hetk keegi müüb süstlapunktis selle käru doosi eest maha. Ühesõnaga lasnamäe, kopli ja harku on meile NO-NO.  Ma tahaksin ikka oma titeemmedega jalutamas käia ja kooli jõuda hiljemalt kella 17.30-ks (tund algab 17.15) ja seda saaksin ma teha siis, kui ma elaksin Pelgulinnas, kesklinnas, Kristiines või Mustamäel.

Ma ei saa sellest üürikorterite hinna fenomenist aru. Kui üks inimene ostab endale samade kriteeriumite eest korteri pangalaenuga, maksab ta ühes kuus pangalaenu tagasi 240-400 euri umbes, mitte rohkem üldiselt. Miks siis üürihinnad on 450 ja üles veel? Üks keskmine Eestlane saab keskmist Eesti palka, milleks on maksud maha 800-900 eur. Korteri üür on 450, millele lisaks tuleb maksta ühe kuu üüri ulatuses tagatisraha ja ühe kuu üürihind maaklerile ka veel, seega kokku teeb see 1350 eur. Kui inimene saab 800-900 euri palka, siis kust see summa võetakse? No olgu, sellel inimesel on elukaaslane, kes saab samuti 900 euri palka, sel juhul on neil kokku 1800 euri, millest 1350 nad annavad ära, et mitte lageda taeva alla jääd. Neil jääb älles 450 eurot, et maksta telefoniarve, eelmise korteri lõpurahad, süüa uue palgapäevani jne. Kuidas? Ma ei mõista, ausõna. Palun seletage mulle, kuidas inimesed saavad selliste hindadega üürida üldse kortereid? Jah okei, kui nad koguvad mustadeks päevadesk aga siit tuleb uus küsimus: “Kuidas Eesti palkadega on võimalik raha kõrvale panna?” Eriti, kui sul on perekond, kelle jaoks on vaja teha mitmeid lisakulutusi. Igakuiselt on vaja maksta lasteaia maksud, kasvavatele lastele vaja koguaeg riideid ja üleriideid osta, turvatoolid ja hällid, vankrid ja kärud, mänguasjad, söök jne. Kõik lapsed ei ole ju ka õnnistatud mõlemate vanemate olemasoluga ja tihtipeale on emad üksi oma lastega, kuidas nemad endale korteri elamiseks saavad? Ma olen ise juba tundnud maaklerite hääles selget hääletooni muudatust, kui mainin, et plaanis kolida uude kohta koos 7 kuuse lapsega. Nagu mul oleks kaasas lõgismadu või rotveiler. Ma võiksin sellest (minu arvamuse kohaselt) ebaõiglusest jahuda terve päeva aga ega see suurt midagi ei muudaks. 🙂

 

please-let-me-live-here

Kas sina elad üürikorteris või on sul päris oma kodu? Mis sa arvad Tallinna üürikorterite hindadest täna? 

7 thoughts on “Üürikorteritest

 1. Tallinna hinnad (kuigi olgem ausad – kõikide suuremate linnade hinnad vs palgad) on kõvasti viltu. Keskmise palga eest tegelikult üksi elades saabki kas üürida kööktoa või elada koos korterikaaslastega – juhul kui ollakse üksik inimene, ilma pere või pikaaegse elukaaslaseta. Sellisel juhul jääb veel piisavalt raha üle, et süüa, ennast ringi transportida ja elus olla. Üksi mitmetoalist korterit üürides tulevad juba kommunaalid juurde (või oli sul kommunaalid juurde arvatud?) ning ühe keskmise palga eest selline summa korterisse alla panna (eriti üürikorterisse) on ikka väga kallis.

  Mina olen aru saanud, et üürikorterite omanikud üritavadki oma laenumakse tasa teha ja nii mõnigi inimene on laenu võtnud just siis kui eelmine buum, kus laenumaksed olid ülikõrged, sest võetud laenud olid ülikõrged. Teisalt – nõudlus ja pakkumine: kui keegi näeb, et samaväärne korter läheb 150 eurot kallima eest, siis on vähe neid inimesi, kes leiavad, et nemad seda lisaraha ei soovi – ikka soovitakse ning keevitatakse endalgi 150 eurot juurde.

  Ma tean, et on leitud, et riiklikud/omavalitsuse kohalikud üürikorterid lööksid turu sassi ja kapitalism jne, aga minu arust on ebareaalne, et inimestel pole võimalik elukohta saada (nende vajadustele vastavat – kindlasti leiaks mõne kööktoa, aga viieliikmeline pere ju ei lähe kööktuppa elama….), sest liiga kallis on. Korralik ja tõhus üüriturg küllap aitaks stabiliseerida ka laenuturgu, st kõrgeid hindu, sest inimesed ei torma kohe isiklikke kortereid ostma (seega hindu kergitama) kui nad teavad, et neil on iga kell olemas alternatiiv pikaajalise ja korraliku üürikorteri näol.

  Meeldib

 2. Elan ka üürikorteris, 2-toalises, Sinust paari km kaugusel, Erika tänaval (Arsenali keskuse juures). Siia tulles oli pm kõik olemas, tule ja ela, isegi vaid mõned kuud vanad pesumasin ja külmkapp(ostutšekid leidsin esikukapi sahtlist). Tädike küsis üüri 300€ kuus. Nüüd sellest kuust tõstab 350 peale. Arvan, et meil on üsna hea pakkumine….?

  Meeldib

  1. Kui suur korter on? Asukoha ja elamisvalmiduse mõttes on 350 väga hea pakkumine. Üürikorterite maastikul ikka naljalt sellise summa eest midagi ei saa. Meil ootab diili tegemist 42 ruutu korter Endla tänaval, 400 raha kuus. Samuti elamisvalmiduses, vaid voodi puudu aga meil on see endal olemas.

   Meeldib

 3. Hinnad on tõepoolest ulmelised. Ise olen ka hädas, kuna elan üksinda, seega saan kuus keskmiselt arvetsada nii ca 800 euroga, aga seda tänu sellele, et töötan 1,25 kohaga, mis on niigi juba ebanormaalne. Seega saan ma korterile kulutada kuskil 400 € kuus (seal sees siis kommunaalid) sest edasi on vaja ju veel maksta nett ja elekter jms. Aga paraku on kuni 300 € üüriga korterit võrdlemisi raske leida, sest sellise raha eest ma nüüd kööktoas ka elada ei taha. Mind ajab kõige rohkem vihale see, et kommunaalid on nii metsikult kõrged, kuna tihti peab üürnik kõik ühistu laenud ja intressid igakuiselt kinni maksma. Aga kuna see korteri ei jää ju üürnikule, siis ei ta sellest laenust ju mitte mingit kasu ja see maksukohustus peaks siis omanikule jääma. Muidugi rääkimata veel sellest, et seaduse järgi peaks omanik maakleritasu maksma.
  Aga kuidas sul on, kas maaklerid vastavad alati ja ei lase siis niiöelda üle, et kui on kohtumised või kõned kokku lepitud, et siis nendest kinni ei peeta?

  Meeldib

 4. Minul on üldse selline lugu, et kavatsen sügisest Tallinna tulla ja korteri endale üürida kuna ühikas pole minu teema absoluutselt. Kavatsen ka poole kohaga tööl käia ja samal ajal siis ka koolis. Hinnad on metsikud ja ma ei kujuta ette kuidas ma välja peaksin tulema, söögi jaoks ilmselgelt raha ei jäägi. Ja ilmselgelt saan endale vana veneaegse üürika sest need on veidikene odavamad. Üksi on päris keerukas ikka :/ Kardan juba seda aega.

  Meeldib

  1. Hei! Mina ka kunagi mõtlesin, et ma ei taha ühikasse elama minna. Alguses elasin korteris, aga maksta ma seda ei jaksanud ikkagi ja lõpuks kolisin ühikasse ikkagi ja nüüdseks olen juba kaks aastat siin ära redutanud. Hea, rahulik ja turvaline variant, pluss veel odav. Mina muidugi alguses võtsin õppelaenu üldse, et oma üüri maksta, aga kuna see hakkas otsa saama üks hetk, siis tuli muud välja mõelda. Aga muidu tänapäeval on paljudes ühikates see võimalus, et saad ka üksi toas olla. Vähemalt TTÜ omades on see variant täitsa olemas ja kui ennast varakult nüüd järjekorda panna, siis on ilmselt lootust ka endale sügiseks koht saada. Näiteks minu kõrvaltuba on juba teist kuud tühi, kuigi väidetavalt pidid järjekorrad pikad olema.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s