Miks on laste sünnipäevadest saanud edevuselaat ja muut juttu

Kõigepealt tuli mulle meelde, et Annabelil oli 01 Juuni tehnoülevaatus ja kuna see mulle nüüd alles meelde tuli siis see tähendab, et ma ei käinud seal. Mother of the year, eks? 🙂 Teiseks pean ära mainima, kui halb öö meil oli, Annabel oli 01.30-03.00 lihtsalt üleval ja jutustas ja jonnis. Voodis hakkas kohe nutma, lõpuks võtsin teise kaissu endale ja siis sai magada….niivõrd kuivõrd, sest meid oli voodis 3 ja ruumi oli vähe. Võibolla tulevad meil jälle hambad? Äkki on niisama õrn uni lapsel? Ei tea ja no ega ei saagi teada ju, peab ära kannatama ja unevõlaga päevi mööda saatma. käisin täna teist korda ravi-massažis oma migreeni pärast. Võin kohe ära öelda, et see pole sugugi mingi tilu-lilu ja “relaxing” vaid korralik süvamudimine ja mõnel hetkel on lausa hambad risti suus ja toolil küünejäljed sees aga see kõik on seda väärt. Mulle tutdub, et see aitab. Võibolla ma kujutan ette, et see aitab aga vahet ju ei ole, kui ma end hästi tunnen. Seega soovitan soojalt migreeni käes vaevlevatel meestel, naistel ja miks mitte ka lastel proovida turja-näo massaaži. Mina käin Massaažistaabis, mis asub Kaarli hambapolikliinikuga samas majas, sissepääs on aga aia poolt.

Nüüd põhiasja juurde, millest jutustada tahtsin. Kuna fb-s on palju silma jäänud ja Insta on täis uhkeid pilte siis mõtlesin, et arutlen natukene selle üle, miks noored emmed peavad oma pisikeste igakuiseid sünnipäevasid ja 1 aastaseks saamist nii priiskavalt. No esiteks, kas on ikka vaja iga kuu lapsele tellida tort, panna torbikud pähe ja osta kingitusi? Tule taevas appi ja palun andestage mulle, kui ma kedagi solvan aga kas see ei ole too much või? Veelkord andestage, kui ma solvan!

Mina panen Annale iga kuu minisünnal puhtad riided selga ja vaatan köögist mõne puuvilja, köögivilja või muud, mida on piisav arv ja teen pildi, et aastaseks saamisel meenutada lapse arengut ja hiljem pildid kokku monteerida ja ära raamida. Ma ei kujutaks ette ka, et ma telliks või spetsiaalselt meisterdaks tordi kodus ja läheks ostaks torbikud, õhupallid ja muud pudi-padi ning kutsust selle sündmuse jaoks veel külalised. Loomulikult on äge, kui pilt on visuaalselt ilus nii endal kui ka teistel vaadata.

Aastaseks saamise puhul renditakse mängutubasid, tellitakse fotograafe, kingitakse kalleid asju, mille väärtusest laps midagi ei tea, kutsutakse pool sugukonda kokku. Ühe näitena kutsus üks neiu oma 1 aastaseks saava lapse sünnale 50 inimest kohale, 50??Miks? Rentis koha ja kõigil neil vaja ju kõhud täis toita ja torti pakkuda. See kõik vajab planeerimist, raha ja mitte vähe. Toon näiteks Nipi mängutoa, kus nädalavahetuselt maksab ruumide rent kolmeks tunniks 140 eurot. Avatavasti see summa varieerub olenevalt mängutoast ja asukohast. Järgmiseks on vaja fotograafi, leidsin Kadri Foto, kes pildistab lapsi esimese sünnipäeva puhul ja seda 155 euro eest, hind koos vanematega on 205 eurtsi lausa. Tort vaja tellida, Violia teeb sulle martsipanitordi keskestläbi hinnaga 40 eur. Siis vaja veel soolast toitu, kui ise teed, saad vast 100 euroga hakkama ja kui tellid siis kindlasti rohkem. Näomaalija, vaata SIIA on 35 eur tund ja 3 tundi teeb 105 eur. Siis vaja veel ise lapsele kingitus teha, umbes 30 eurot, sest ega sa ju ei taha mingit odavat nänni oma lapsele kinkida, eks?Lõpuks hüppad läbi Tiimarist ja ostad kokku õhupalle ja torbikuid umbes 20 eurtsi eest ja VOILAA! Lapse sünna eelarve on umbkaudselt 500 eurot ja mis kõige ägedam, ta isegi ei mäleta seda sünnipäeva, sest ta on selleks veel liiga noor! 😀

Isegi, kui see summa oleks 250 eur, siis seda on ikkagi palju. See on kõigest minu isiklik arvamus. Mina hakkaksin lapsele sünnat pidama kuskil 2-3 aastast või isegi hiljem ja esialgu kindlasti mitte nii priiskavalt. Algul esimesed aastad on see sünnipäev ju pigem emme üritus kui lapse, kas pole? Sellised sünnad on lahedad siis, kui laps juba adub, mis toimub, tal on välja kujunenud mängusõbrad ja ta oskab nendega ka suhelda. Siis on äge lapsel sünnal pallimeres ujuda, kiikuda, klotse kokku panna, kulli mängida jne.

Mina kutsun Anna esimese sünna puhul üks päev külla enda ja Kristjani vanemad ja koos sööme kooki, joome kohvi ning teisel päeval kutsun oma paar tähtsat titemammit ja kuna mul kodus oma lapsele on ka olemas mängunurk siis saavad nad seal mängida ja emmed omavahel jutustada ja kringlit süüa. Ehk leiaks mõne fotograafi, kes paar ilusamat pilti teeks stuudios, et raami panna või tegelikult, kuna ma olen ise fotograafiast huvitatud siis prooviks kätt ja teeks üldse ise need pildid. (Annabeli sündides tegime kristjaniga ise pildid)

Ma ei tea, ma ei saa sellest “Fenomenist” aru, et nüüd ma peaksin kah ilgelt raha raiskama ja oma lapse esimest sünnat pidama kuskil restos või rentima selleks mängumaa. Juba küsitakse kus ja kuidas mina Annabeli essat sünnat pean. Kui ma vastan, et kodus ja tagasihoidlikult, siis tuleb selline kaastundlik: “Aaaa, okeii.” (Eks sul rasked ajad ka praegu- stiilis ohe).  Kas ma olen siis kehvem ema, kui ma ei ei taha sellist “uhket” ent mõttetult kallist asja korraldada oma lapsele, kes niikuinii seda sünnat ei mäletaks? 😀

Mis ma ikka heietan. Mina olen mina ja mina teen teisiti. Mina ei plaani oma lapse sünnat nii priiskavalt pidada, pigem pean tagasihoidlikult kodus ja oma kõige kallimatega. Tahan maast ja madalast õpetada ja näidata oma lapsele, et asjad ei ole kõikse tähtsamad siin ilmas ja alati ei pea kukrus massiivne auk olema selleks, et lõbus ja tore oleks.

Arvatavasti teen oma lapsele ägeda sünnipäeva peo Lotte maal või Vembutembumaal siis, kui ta lasteaias käib ja tal on välja kujunenud omad sõbrad ja seda ka mitte iga aasta. Ei tahaks ju lapsele muljet jätte, et me olemegi rikkurid ja korraldamegi igal aastal 30+ inimestega suure ja kalli sünnipäevapeo ja siis sööme kaks kuud makarone. 🙂 Ikka vastavalt oma võimalustele ja üleüldse pooldan mina sünnipäevadel lapsele “oma” päeva kinkida.. A la me läheme veekeskusesse, sööma kuskile ja lubame tal jäätist süüa niipalju kui hing ihaldab, minna poniga ratsutama vms laps parasjagu soovib. Kui 364 päeva aastast peab laps niikuinii vanemaid kuulama ja nende järgi kõike tegema siis see üks päev aastast võib ju olla vastupidi. See oleks omamoodi fun.

 

 • Aa..need hiigelsuurel numbrid ja õhupallid on ka jube moes praegu. Leidsin feissist kuulutuse, 25eur/tk. Cool, õhupalli eest 25 euri, no mida veel 🙂 Ise oleks veel nõus wc paberist tegema aga ostma? Kohe kindlasti mitte! 😀 

Aune Põlismäe-67
Minu 25 sünnipäevaks kingiti väike fotoshoot.

 

Kuidas pidasite või plaanite pidada oma laste esimest ja järgnevaid sünnasid? Kas tunnete ühiskonna poolt survet pidada uhke ja suur sünnipäev? 

9 thoughts on “Miks on laste sünnipäevadest saanud edevuselaat ja muut juttu

 1. Miks? Aga miks mitte?!
  Kellegi jaoks võibolla tõesti esinemine, aga väga paljude emmede, isside jaoks tähendavad need minisünnad ja päris sünnipäevad palju rohkemat, kui sa arvata oskad. Ja miks arvamus, et see lapsele midagi ei tähenda, kuna ta ei mäleta seda?!
  Siin kohal hea mainida, et iga sinu lapse päev, sündmus, inimesed, juhtumised jne. loovad temast selle isiksuse, kes temast tulevikust saab. Me võibolla kõike ei mäleta, aga näiteks killukesed kõikidest nendest sünnipäevadest jäävad alati temaga, sest need on päevad, mis on alati teistmoodi, teistmoodi erilised.
  Väga kurb ka see, et sa arvad, et su laps midagi ei adu. Ta adub rohkem, kui sa arvata oskad ja isegi kohati rohkem, kui sa ise. See ehedus paneb rohkem aduma, kui meie välja õpitud tuimus.
  Oma emme ja issiga ja vahel, kui satub keegi veel külla sel päeval, minisünnasid koos koogikeste, küünalde, pallide jne. tähistada on väga tore! See on väga ok! Kogu elu ongi üks suur tähistamine, elu on kingitus, elu on elamiseks. LIFE IS NOW! Miks oodata?
  Kui sa oled oma imet oodanud, oled lugenud rasedusnädalaid ja teinud pilte oma kõhust kasvamas, siis on ka väga äge teha lapsest vägevaid pilte iga kuu koos väikeste tähistamistega. Iga kuu täitub aina rohkem armastust ja see on igati väärt tähistamast. Iga kuu on oma nägu ja tegu. See tähistamine on igati armastuse tähitsamine! See on seda väärt! Su laps on seda väärt!
  Esimene, teine ja kolmas või mis iganes sünnipäev väärib ALATI tähistamist! Pole vahet, kas seal on 5, 15 või 50 inimest, aga see väärib tähistamist ja täpselt nii suurelt, kui suurelt otsustatakse seda teha. Pole vahet, kas maksad palju raha ja panustad suursugusele peole või kulutad miinimumi, meistertad ise kogu vajaliku, aga äge on see, et sa tähistad. Sünnipäev on tõesti üks tore päev! Ja kui sa oled ise kavanud üles peres, kus see päev on olnud eriline ja seda on alati tähistatud, siis tahad sa ka oma lapsele seda edasi anda. Võibolla peaksid vaatama oma minevikku ja ehk mõistad siis, miks sul sellised tunded on ja teistel teised.
  See kõik ei ole kinkide pärast, see ei ole materjaalsete asjade päev, kui sa just ei ole seda eesmärki endale seadnud. PS! Jah, kindlasti on neid inimesi, kelle jaoks on see võimalus poosetamiseks, aga siiski eesmärk on kõigil sama, see on päev, mil nad sündisid ja nad soovavad seda tähistada. Go for it!
  Võta seda päeva, kui tõelist pidupäev tähistamaks su sündi, olemasolu ja arengut. Unusta see raha ja priiskamise jutt! (kogu sinu jutust jäigi ainult raha maitse suhu) Luba oma lapsele rutiinist väljumist ja seda, et tema pärast tuleb teatud hulk inimesi vähemalt kord aastas kokku!

  Näe asjades rohkem armastust, mitte raha! 😉

  Meeldib

 2. Minul on kodus 2.8 aastane preili ja kohe 4 kuuseks saav poiss. Esimese lapsega oleme pidanud mõlemad sünnipäevad mängutoas ja seda lihtsalt põhjusel meil on juba lähemas suguvõsas 7 last lisaks on mu headel sõbrannadel ka kõigil lapsed kellega koos mängitakse. 10+ lapsega ja nende vanematega kodus (oktoobri lõpp, nii et õue pidu pole alati võimalik) pidada ei ole minu jaoks mõeldav. Fotograafe ega asju pole kunagi tellinud. Söögid, peokaunistused jne olen alati kõik ise teinud. Valin ka alati mängutuba ja esimene maksis 80€ ja eelmisel aastal lausa 55€ mis pole minu arvates kallis kui lapsed saavad möllata, neil ei hakka igav ja mina ei pea pärast mitu päeva koristama. iga kuu sünnipäevasi peame küll omakeskis ja sööma kooki kas vanavanematega või üksi. Esimese lapsega viitsisin 6 kuud kookidega jamada ja teisega olen siiani 3 teinud, eks paistab kaua jaksan 😀

  Meeldib

 3. Mul 5a poeg ja 3a tütar ja pesamuna 7 kuune preili. Nüüd poja 5 aasta juubel sai esimest korda mängutoas peetud, teised sünnad siiaik vaikselt koduselt perega peetud, torti ja kinki saavad ikka.

  Meeldib

 4. Minu esimese lapse esimene sünnipäev toimus kodustes tingimustes ainult lähima perekonnaga. Aeg läks edasi ja suurema lapse neljas ja väiksema lapse esimene sünnipäev toimusid aga koos mängutoas. Ja nii jätkub see seni, kuni emb-kumb neist tahab sünnipäeva eraldi pidama hakata 🙂 Meie põhipõhjus näiteks mängutoas pidamiseks on see, et koju ei mahuks kõik meie külalised ära 🙂 Perekonnad on suured ja mitu korda ma ühte pidu pidada ei taha (nii on ka kulutused suuremad, sest lauale ju poolikut torti ei pane 😉 ) Fotograafe ei kutsu (perekonnas mitmel inimesel peegelkaamerad ja need siis liiguvad sünnipäeval käest-kätte ja saavad seega kõik erineva nurga all jäädvustatud), õhupalle ostnud ei ole (lihtsalt ei näe sellel mõtet), peomütsid on olnud kodus õigel päeval sünnipäevalapsest pildi tegemiseks 🙂
  Kuna meil on lapsi kaks ja väikese kuupäevalise vahega (10päeva), siis saab nende sünnipäevi edukalt koos pidada, eriti kuna valdav osa külalistest on sugulased ja teine osa lähimad sõbrad-sõbrannad oma lastega 🙂 Samas kui laste sünnipäev oleks näiteks suvel, siis peaksime seda kindlasti õues, märtsi lõpp ja aprilli algus on aga enamasti veel täiesti külmad ja lumised 🙂

  Meeldib

 5. Õnneks on lood nii, et iga inimene elab oma elu täpselt nii, kuidas ta soovib. Need peod ongi sageli emadele endile ja nende sõpradele. Mul on laps juba üsna suur, täpsemalt 10aastane, kuid traditsioonid said varem alguse. Kuna ma ise ja mu abikaasa sünnipäevi ei pea, siis on lapse suvine sünnipäev ideaalne aeg kutsuda kõik sõbrad aiapeole. Meil ei ole küll tutvusringkonnas 50 inimest, keda kutsuda, kuid võimalusel tuleb 15-20 inimest täis. Ma arvan, et mu laps mäletab ka osadest sünnipäevadest vaid fragmente, kuid need peod on pigem just vanematele. Samuti on inimeste võimalused täiesti erinevad, on neid, kellel on raha rohkem kui pudru – vaatad ja imestad. Ise ajame mõistliku eelarvega läbi ja sünnipäevadel oodatakse minu enda tehtud firmatorti. Kuid mis ma selle teemaga tahtsin öelda, on see, et paljudel emadel on väikese lapse kõrvalt maksimaalne väsimus ja võimalik, et peo planeerimine annab mingi jõu ja mõtte. Lihtsalt püüan mõtestada seda, kui keegi kutsub 50 inimest oma lapse sünnipäevale. Ja samas on ka see teema, et kunagi ei tea, kui kaua on seda väikest inimest siia ilma oodatud (mõned näevad meeletult vaeva, et see üks laps saada…), seega ei imesta, kui iga kuu on pidu 🙂 Kahtlemata huvitav teema, võiksid selle Delfi Naistekale saata, see teema koguks kindlasti klikke. Edu!

  Meeldib

 6. Kuna meil oli see esimene tähtis sünnipäev 2 kuud tagasi, siis on veel hästi meeles ja tegelikult jääb see omal moel kogu eluks meelde. Mõtlesime tükk aega, kus pidada, olime juba peaaegu otsustanud, aga siis mingi õnneliku juhuse läbi võitsin Facebooki loosimänguga 3h mängutoa ja oligi otsustatud 🙂 Vaatasime ise ka varasemalt, aga tõesti seda summat ei oleks raatsinud välja käia. Külalisi tuli küll palju, aga tegelikult ikkagi lähemad sugulased, neid lihtsalt ongi nii palju. Tordi ja kringli tellisime Pagaripoistest, võileivatordi meisterdasin ise ja see ongi minu arust üks ilus ja samas kõhtutäitev toit, mida nii suurel sünnipäeval hea pakkuda. Tegelikult oleks võinud poole väiksema tordi teha ja ka oleks piisanud, aga no ikka muretsesin et äkki jääb väheks 😀 Kingitusi tuli täpselt nii nagu palusime, mitte midagi ekstreemset. Ise “kinkisime” turvatooli, mida nagunii ju vaja läks. Minisünnipäevi ei pidanud, v.a 6k oma, siis tuli vanaema külla ja sõime torti. Muul ajal tähistasime seda kolmekesti 🙂 Ahjaa, see numbriga õhupall oli meil ka, aga tellitud Aliexpressist ja kuna puhusime ise täis siis hinnaks tuli u 1 euro. Oleks saanud ka heeliumiga täita u 8 euro eest, aga ei pidanud vajalikuks. Üldiselt arvan ka, et ega ta ju ei mäleta seda. Olulisem oli see, et keegi teeks pilte (ise, elukaaslane, teised külalised), et hiljem talle ehk näidata, kuidas ja mis toimus 🙂 Aga et miks see päev mulle meelde jääb, siis minq magasin oma lapse esimese sünnipäevapeo migreeni tõttu maha ja nägin kogu seda pidu vaid vilksamisi.

  Liked by 1 person

  1. Oii, kui kurb, et migreeni tõttu maha magasid. Mind kimbutavad ka migreenid. Kas oled mingitki abi saanud või on välja kirjutatud rohud? Tõesti vedas selle mänguruumiga teil 🙂 Kui on tõesti võimalik väga odavalt(nagu sa rääkisid, 1 euro eest õhupall) no siis miks mitte. Aga tähtsa sünna puhul siis. 1, 2, 3 vms. Meil käis pere 1 minisünna täitumise puhul sõime ka torti, mille olin ise teinud 🙂 Ma üsna kitsi hihihi 🙂

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s