8 kuuse areng ja toitumine/ potil käimisest

Räägin natukene, kuidas meie peaaegu 8 kuune mõngel on arenenud ja viitan paarile leheküljele, mis on väga head andmaks ülevaate lapse arengu ja toitumise kohta.

Kui sa tahad teada 8 kuuse beebi arengu kohta teada, vaata SIIA. Väga hea ülevaate 8 kuuse lapse toitumisest ja paljudest ägedatest retseptidest annab see lehekülg SIIN. need lk-d on selles mõttes head, et ei käsi midagi teha…a la 8 kuuse beebiga peab tegema seda ja teist või 8 kuune peab juba oskama ja kui ei oska siis oi oi. Tean, et on olemas ka selliseid arutelusid, artikleid, jutunurkade teemasid, kus on ainult must ja valge ja vahepealset olla ei tohi….nendest isiklikult kõnnin kaarega mööda 🙂

Annabel oskab: käte abil end edasi kiskuda, plank-i teha, keerata mõlema küljega kõhult seljale ja vastupidi, ise hoida lutipudelit (võtab pudeli suust, teeb pausi ja joob edasi), tahab mänguasju kätte saada ja kui ei saa siis läheb närvi, tõmbab end üles asjade najal…näiteks tõmbab end üles madala laua najal(enamuse ajast feilib loomulikult), oskab erinevaid häälikuid häälisteda (mamama, ääuii,  õõh, üüh jne), ajab end neljakäpukile, magab kõhuli , oskab oma näppe eraldi kasutada, haarab varbaid ja siis lutsutab neid kui mahlapulki, all korrusel 2 kikut, üleval näitab end 1 aga pole (vist) veel lõikunud.

Annabel ei oska (veel)– neljakäpukil roomata, istuda, minna istukile, seista, kõndida, “ise potil käia” inimkeeles rääkida, teada anda, et ta tahaks potile minna.

Potil käimisest niipalju, et mul on beebigrupis üks hulk inimesi, kes kõva häälega uhkeldavad oma lapse “ise potil käimise”üle. Grupis olevad beebid on kuskil 7-9 kuud vanad (noored). Osa neist on hakanud oma beebisid potile panema alates 3-ndast elukuust ja nüüd 8-ndal elukuul väidetavalt käivad nende lapsed ise potil. Minu, kui võibolla taandarenguga napaka jaoks tähendab ise potil käimine kahte asja. Kas laps ütleb, näitab, viitab emale, et ta soovib nüüd, et teda potile pandaks ja ta hakkab asjale või ta reaalselt ise jalutab/roomab potile, kisub püksid jalast ja hakkab asjale. Kas tegelikkuses tähendab see “ise käib potil” midagi muud? Kui jah siis palun valgustage mind.  Minu jaoks pakub see loomulikult palju nalja ja mõneti on kurb ka, et need pisikesed olevused peavad vanemate sunnil oma õigest arengutrepist liiga kiiresti üles roomama ja ei saa omas tempos kasvada ja areneda ja lihtsalt olla beebid.

Esiteks mõtlen mina, kas on õige panna pisike beebi potile istuma, kui ta ei oska kaugeltki mitte veel oma selga hoida ja ise istuda? Teiseks beebid vanuses 3+ kuud kuni aastaseks saamiseni vähemalt ei ole veel saavutanud mingisugust kontrolli oma sooletegevuse üle? Mõni laps areneb loomulikult väga kiire tempoga aga ütleme nii, et keskmine kuni aastane laps siiski ei kontrolli oma sooletegevust. Ma arvan, et lapsele peaks hakkama potitamist õpetama siis, kui ta on selleks vaimselt ja füüsiliselt valmis ja 3 kuune beebi seda kohe kindlasti ei ole. Ma ei teagi, mida need vanemad on üritanud saavutada oma lapse nii varakult potile panekuga. 1.5-2aastastel on kogu õpitu meelest läinud ja tuleb hakata otsast peale.

Jah, ma olen nõus, et potil käimist tuleks alustada varakult, c.a aastaselt umbes + – paar kuud, sest ise potil käivate laste enesekindlus on suurem, jäävad ära voodimärgamised, see on rahakotile kasulik (mähkmeid ei pea ostma), aitab lastel saavutada paremat kontrolli oma vajaduste üle. Aastaselt alustanud laps peaks  (üldjuhul) kahe aastaseks saades juba ise kenasti potil käima. Lapsevanemate ja lapse vahel on tekkinud lähedane ja usaldusel põhinev suhe. Ema/isa saavad lapsega koos käia potil ja rääkida kaasa, näidata ette, teha kõik sammud läbi koos. Aga mis sa teed pisikese 3 kuuse beebiga? Miks üldse? Miiks?

Emmede võistlemine oma lapse arengu üle on loomulikult ooper omaette. Kelle laps oskab rohkem, kelle laps on rohkem arenenud, kellel on rohkem hambaid suus, kes käib ise potil jne jne. Iga beebi on teisest erinev ja areneb omas tempos, laske neil olla ja olge ise ka mõnusad. 🙂

 

Peace!

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s