Meeste ja naiste võrdsus…

…kodus!

 

Hetkel on meedias palju kisa-kära soolise võrdõiguslikkuse üle. See on põhimõte, mille kohaselt peavad naistel ja meestel olema võrdsed õigused, kohustused, vastutus ja võimalused. Neid peab väärtustama ühtemoodi ja ükski töö pole nö. meeste või naiste töö vaid on lihtsalt töö, mida teevad mehed ja naised. Eestis on sooline võrdõiguslikkuse seadus, mis kehtib alates 2004 aastast. Ühiskonna vaatevinklist on tegu poliitilise ksimusega. Naistel kodus käib ilmselt sama lahing oma meestega. Kodused tööd ja laste kasvatamine-kas on naiste töö või peaks olema võrdselt jaotatud meeste ja naiste vahel?

Mul on oli kunagi kaaslane, kellega töötasime mõlemad samal positsioonil, kuid erinevas ettevõttes. Mina olin teleteenustega tegelevas  ning tema oli ajakirjandusega tegelevas ettevõttes. Me olime müügiinimesed, kummalgi ülikooli tunnistust ei olnud aga palgavahe erines lausa pea kolmekordselt. Mina sain põhipalgana tolleaegset miinimumi, millele lisandus preemia ning tema sai kuskil ligikaudu tuhat eurot + preemia. Igal juhul oli selline palgalõhe minu jaoks müstika!

Praegugi me võitleme selle nimel, et mehi ja naisi koheldaks samaväärselt ja õiglaselt. Üha enam kasutatakse võimalust, kus isa jääb lapsehoolduspuhkusele ja ema läheb tööle tagasi. Samamoodi on võimalus isal jääda haiguslehele lapse/lastega. Veel sellel ajal, kui mina sündisin 90-ndate aastate algul oli enamjaolt selline kord peredes, kus naised kasvatasid lapsi, kasisid kodu, tegid süüa põll ees ja mehed tõid “leiva” koju, käisid sõjaväes, vahel oli tarvis koguni mitme koha peal tööl käia, kuna tol ajal ju lapsetoetuseid kui selliseid ei olnud.

Nüüd aga käivad naised usinalt koolis, teevad karjääri ning tahavad peale lapsehoolduspuhkust oma endisele positsioonile naasta. See on raske, kuna vahepeal otsitakse uus inimene sellele kohale ja teps mitte alati ei ole naisel enam tööposti, kuhu naasta.. teine põhjus, miks raske tagasi tööle minna on-haiguslehed lastega! Arstide vahet jooksmised ja muud ettenägematud toimetused, mis ikka lastega ette tuleb. Sa ei ole tööandja silmis enam “kindel” töötaja, kellele saab alati loota.

Olgu, tegelikult ma ju tahtsin rääkida võrdsusest kodus. Tulevad lapsed, esimesed 1.5-3a ollakse lastega kodus ja siis minnakse tagasi tööle. Minu küsimus: “Kas selle 1.5-3a jooksul ongi tavaline ja normaalne nähtus, et naine teeb kodus kõik toimetused ja kasvatab last?” Ma saan aru, isadel on hea põhjendus:” sa oled ju lapse”puhkusel”. Mis sul ikka muud teha on seal kodus.” No okei AGA, kui mees jääb koju lapsega…kas ta hakkab siis tegema kõiki neid asju igapäevaselt, mida teeb naine ja seda lausa 1.5-3a ilma abi soovimata, naeratus näol? 🙂

Mina isiklikult kahtlen selles sügavalt. Mul on selline nägemus asjast, et kui naine peaks  tööle minema ja mees jääb lapsega koju. Naine tuleb kell  18.00 koju ja hakkab süüa tegema, pesu pesema, tolmu imema, põrandaid pesema, kappe koristama, nõusid pesema. Kui see kõik on tehtud, on kell umbes 23 ehk aeg magama minna. Igal esimesel võimalusel, kui naisel on vaba päev lükatakse laps talle kätte ja minnakse välja puhkama ja sirutama ennast. Kokkuvõttes on emal on ikka null vaba aega…vahet ei ole, kummal pool ta  “tennist mängib”. (See on ainult minu arvamus!)

NB: Andke andeks, kui ma vastassugupoolt kuidagi solvan. See ei ole mu eesmärk, ausõna!

Lapsed lähevad aga ühel hetkel lasteaeda ja mõlemad vanemad hakkavad tööl käima. Kuidas jaotatakse ära kodused tööd, lapse kasvatamine ja lapsega tegelemine? Kes ja kui tihti saab vaba aega tegelemaks oma hobidega või, et minna välja sõpradega, sünnipäevale jne? Siis ei saa enam öelda, et sa oled emapuhkusel! Mõlemad töötavad, mõlemad teenivad raha, mõlemad tulevad õhtul koju ja tahavad puhata. Koduseid töid on aga samuti vaja teha, laps tahab süüa ja tegelemist.

Mina isiklikult ei viljele sellist elukorraldust, kus naine kasvatab lapsi ja koristab. Mulle ei meeldi olla “köögikata”ehk ma ei taha hommikust õhtuni koristada, teha süüa, pesta nõusid ja toimetada lapsega. Tähendab…loomulikult ma tahan lapsega tegeleda aga ma ei ole kahe käega poolt, et kogu kasvatus minu õlule jääma peaks. Lapse kasvatamine peaks olema mõlema lapsevanema ühine kohustus! Sellel ajal, kui ema on veel lapsega kodus, võiks isa võtta teatepulga üle, kui ta koju tuleb.  Ema saab  koduseid toimetusi teha ja võibolla nautida nädalas üht kuuma vanni vms. Kui mõlemad lapsevanemad käivad tööl ja juhtub, et laps jääb haigeks siis võiksid samuti mees ja naine kordamööda jääda lapsega koju haiguslehele. See eeldab loomulikult seda, et ka mees oskab kodus last tohterdada.

Lapsevanemaks olemine ei ole ainult lust ja lillepidu! Lapsi tuleb ka keelata, õpetada, noomida, karistada(mitte peksa anda). Kogu see “mitte nii lõbus” lapsekasvatamise osa peaks ka olema jaotatud võrdselt. Mitte nii, et peres on hea ja halb politseinik ning “halva” politseiniku autoriteeti õõnestatakse pidevalt sellega, et hea lubab kõike ja tegudel tagajärgi ei ole.

Vaba aega võiks samuti olla mõlemal osapoolel võrdselt, mitte nii, et üks käib nädalavahetuseti väljas teisel on ikka 24/7 kohustused ja vastutus. Tegelikult peab  olema ka  “oma aeg” ilma lapseta, väike puhkus või meelelahutus koos, mehe ja naisena mitte lapsevanematena. See on hea suhte alus! Kaaslane on suhtes kõige olulisem, temaga alustasid sa kooselu ja ühiselt otsustasite saada perelisa. Seda ei tohi unustada, te olete tiim! Te ei tööta üksteisele vastu vaid üksteisega koos! 🙂

Kokkuvõtvalt olen ma arvamusel, et mees ja naine peavad ka kodus olema võrdsed. Lapse kasvatamine ja koristamine või söögi tegemine ei ole “naise töö”. Minu meelest on lapse kasvatamine üks raskemaid ülesandeid siin maailmas. See on sinu kohustus kasvatada temast tubli, aus, kohusetundlik ja viisakas ilmakodanik. Loomulikult, kui on majapidamine, kus on kokku lepitud teistmoodi ja ülesanded on jagatud teisiti, ei ole see ka halb. Kui mõlemad pooled on rahul ja õnnelikud siis on kodus kõik hästi!

 

Kuidas on töökorraldus jaotatud teie kodus? Kas on naiste ja meeste tööd? Kas kumbki lapsevanematest peaks mingil moel rohkem panustama laste kasvatusse ja kodu korrashoidu? Miks sa nii arvad?

3 thoughts on “Meeste ja naiste võrdsus…

 1. Laias laastus lapse kasvatamise jutu kohta (postituse teine pool) ütlen üht: aamen!
  Arvan samuti, et vanemad peavad olema vanemad võrdsel määral. Kohutav (ja lausa nutmaajav!) on vaadata peresid, kus nt isast tehakse krokodill: “issi õhtul töölt tuleb, siis ma räägin talle kõik ära, mis sa täna pahasti tegid ja siis ta karistab sind!” No johhaidii.. mida meie enda psüühika teeks, kui peaksime terve päeva elama hirmus, et mis nüüd õhtul küll saab, kui see kuri issi koju tuleb.

  Muus osas oleneb kodutööde jaotus ikkagi inimestest – kellele ja kuidas mingi lahendus sobib. Pooldan ka siiski võrdsust ja võrdsete võimaluste loomist. Meie oleme elukaaslasega kodused tööd üpriski võrdselt ära jaganud (pisut on see nõudnud ka “koolitamist” -> poissmehest oli ikka vaja vormida kooseluks sobilik mees). Koristada aitab ta mul ilma palumata, tolmulappi käsitseda oskab ja pesu pesemine on niigi üpris laias laastus tema rida.

  Samamoodi oleme rääkinud ka tulevikuteemadel, et mis saab siis, kui sünnib laps. Täna (kui lapseplaanid tulevad päevakorda 3-4 a pärast) oleme arvamusel, et esimese lapsega jään koduseks mina, sest värskele emale on ikka kõik uus ja huvitav kogeda ja teise lapsega jääb koju isa. Saab ka tema kogeda seda lapse”puhkust”. Kuna vanus tiksub üha suuremaks ja lapsed jäävad ajalises määratluses meie endi 30ndate lävepakule, siis ilmselt võtame ette selle tee, et meie soovitud kaks last sünniksid üpriski väikese vanusevahega, mis mulle järjestikuse kodusolemise korral lööks üpriski suure põntsu karjääriredelisse.

  Olen loomult üsna otsekohene ja iseteadlik, aga sellisena mu elukaaslane mind välja valis 🙂 Mu eneseteostusvajadus on keskmisest ilmselt pisut suurem ja ses osas ootan mehelt ka rohkem kompromisse, et kodune elu ei oleks vaid minu õlul. Nagu oma postituses kirjutasid, siis ema-isa/mees-naine peaksid olema tiim ja nii meil ongi.

  Sellised on mõtted täna, aga aastad teevad oma töö ja ka need mõtted võivad muutuda 🙂

  Meeldib

  1. Minu kaasale sobiks ilmselt, kui ta ei peaks mittemidagi kodus tegema. Lapsega võib ta tegeleda küll ja see annab mulle aega toimetada muude toimetustega, mis üldjuhul sobib mulle, sest, kui ta ise teeks, peaksin ma lihtsalt üle tegema. 🙂
   Õige isast “kroko” tegemine on hull. Ma ei tolereeri seda, et isa kardetakse aga emale võib pähe istuda!
   Meil on ka plaan teise lapsega isapuhkus välja võtta, et mina saaksin oma personalitöö paberitega(hetkel õpin koolis) tööle minna ja alustada karjääri. Muidu jääks liiga suur vahe sisse, kus ma tööl ei käi. Edu teile! 🙂

   Meeldib

 2. See on sulatõsi et pole olemas naiste ja meestetöid (välja arvatud see et autot remontida ja ukselukku võiks ikka mees vahetada küll)!Kuid see et kui naine on lapsega kodus siis peab keerlema 24-7 on küll jumalavale!Kui minu lapsed kasvasid siis oli peredes üldjuhul reegel et pereisa oli tool ja kui ta koju jõudis ootas teda soe söök ja siis logeleti ohtuotsa teleka ees ja loeti lehti.Kui siis lapsed tulid papsiga jutustama või juhtus pereema oma päevastest tegemistest seletama tõrjuti kähku ..ära sega,issi tuli töölt ja on väsinud!Aga emme…miks tema seljast peaks mitu nahka võtma!?Noored emmed,olgem kavalad ja katsuge oma naiselikke võlusid esimestest päevadest peale väga kavalalt maksma panna ja ärge suurest puudlikkusest ja pimedast armastusest kõike kodus ära teha,hiljem kahetsete kuid siis on juba lootusetult hilja!Las issi istub ka üleval kui laps öösel nutab,peseb peale pidu nõusid ja koristab laua.Uskuge see ei tapa teda kuid kuna teie kupsetasite keetsite nagunii peo alul ja katsite laua(mis kokku võttis paar tundi)siis nüüd 15 min tal nõud loputada ei ole küll tappev amet!Seda varianti et mees proua aluskaid loputab ma küll kunagi näha ei taha(Aga olen oma silmaga näinud) kuid see et naine ka hingetommet vajab on sulatõsi!Kauneid hetki igasse päeva ja mõistmist arusaamist igasse kodusse!Armastage üksteist ja öelge seda niipalju kui võimalik sest me kõik vajame seda!

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s