Emaarmastus, liigne kiindumus

Ema olemine…see on midagi sõnades kirjeldamatut. See kontakt ja side, mis tekib imikuga esimesel silmapilgul, kui ta asetatakse sulle rinnale – see on selge, ta on kullast kallim. Meie lapsed on osa meie südamest sellest hetkest saadik, kui saame teada, et nad kasvavad ja arenevad pisikeseks inimeseks meie kõhus. Me ootame neid üksipulgi ja kui nad saabuvad, ei oska me enam elu ilma nendeta ette kujutada.

Minu esimene laps, Annabel on alles 9 kuune aga mul on tunne, et ta on olnud minuga palju kauem. Kuigi ta ei oska rääkida ja ainsaks märguandeks on nutt, tean ma peaegu alati, mis ta soovib, kas tal on küht tühi, kas tal on uni, kas ta on solvunud, kas tal on põnev ja lõbus jne. Meie vahel on see eriline klapp, side, mida kellelgi teisel ei ole. Toon näite. Annabel hoiab end diivani najal püsti, ta teab väga hästi, et ta kukub, kui ta lahti laseb, seega ta ei lase lahti ja rahumeeli seisab seal kuni isu otsas ja siis teeb kisa ja ma lähen päästan ta. Kui ma aga ilmun ta vaatevälja ja liigun ta poole, laseb ta ilma silma pilgutamata diivanist lahti ja lõpetab minu kätel. Nagu ta teaks, et nüüd on turvaline, sest ema on siin ja ta püüab mu kinni. Selliseid olukordi on üsna palju tegelikult, kus ta tunneb ennast minu juuresolekus turvaliselt ja on sellevõrra ka julgem.

Lapsed on üldjuhul harjunud rohkem aega veetma oma emadega. Nad kasvavad emmede kõhus, emad imetavad ja toidavad neid, emad on koguaeg juures kasvavad koos lastega. Seetõttu emad teavad kõike nendest ja lapsed on nendega palju leplikumad. Paraku see nii on, kuid loomulikult on ka erandeid.

Ka emadel on natukene raskem oma tiibu sirutada ja astuda korraks “emaks olemise” rongilt korra maha ja olla naine, sõbranna, õde jne.. Juba imetamine teeb oma töö ja selle kõrvalt on üsna raske nö. aega maha võtta, koguaeg peab arvestama lapse söögiaegade ja vajadustega. Kui lapsel tulevad hambad, otsivad nad tihtipeale rohkem lähedust ja kes muu, kui ema pakub seda neile. Nendel aegadel võib raske olla isegi päise päeva ajal lapse juurest lahkuda, rääkimata õhtusel magama mineku ajal.

Meil kodus on kohe arusaadav, et Annabel hoiab minu poole. Ta on minuga julgem, leplikum, rahulikum jne. Ma ei ole enda meelest liigselt teda hellitanud, pigem vastupidi. Seoses minu õpingutega on ta pidanud palju aega veetma nii vanaema kui isaga. Ikka jääb ta paremini magama minu, kui isaga. Mingitel olukordadel, näiteks hammaste tuleku ajal, eelistab ta olla ka pigem minuga ja minu süles, kui isaga. Ma ei teagi, miks see nii on. See on väga armas ja mul on sisimas nii hea meel, et ta tahab minuga olla. Samas mõnikord tahan, et isa võtaks üle ja paneks lapse ise magama või veedaks temaga rohkem aega, et ma saaksin näiteks kraamida rahulikult kodu, süüa teha või vanni ligunema minna.

Loomulikult ei jää Kristjanil laps magama panemata või söötmata ja pesemata aga see kõik käib läbi suurema jonni. Minu jällegi ei suuda seda kuulata ja tihtipeale annan alla ja võtan ohjad tagasi enda kätte. Sellisel juhul toimetan lapsega ära ja siis hakkan toimetama veel muid asju. Miks laps ei võiks isaga samamoodi leppida, kui minuga?

Mis ma nüüd vingun, eks? Ma peaksin olema praegu õnnelik, et ta soovib olla mul süles, minu kaisus ja palju minuga koos aega veeta ja mängida, sest ühel hetkel ta lükkab mu kasvataja troonilt ning loob omaenda impeeriumi ning hakkab selle ainuvalitsejaks. Ehk  nad ei vaja enam nii suurt ema lähedust ja hoolitsust…ammugi mitte ei taha nad sellist  kallistamist ja kaisutamist. Nad lihtsalt kasvavad oma emast välja ja sirguvad iseseisvateks inimesteks. Oeh, palun mitte veel niipea. 🙂

Kas teie peres hoiavad lapsed rohkem ema või isa poole? Kummaga nad on leplikumad?

 

Teine asi, millest kirjutada tahtsin põgusalt:

Naised on ühtelugu pahased ja kiruvad, et isad oma lastega ei tegele või ei tegele nendega piisavalt palju. Kui avaldatakse soovi ja tahetakse oma lastega olla, hoiavad emad oma võsukesi tugevalt kinni ja ei luba . Miks see nii on?

Ma vast ise olen samasugune…natukene. Kui Kristjan on lapsega ja ma näen, et ta ei toimeta nii nagu mina, hakkan ma õpetama ja näpunäiteid jagama. Kui asi väljub kontrolli alt siis võtan Annabeli enda kätte, rahustan maha ja tegelen ise edasi. See ei ole lahendus ju? Ma pean laskma tal olla lapsega, teda õpetada, magama panna, protseduure teha(vannitamine, söötmine jne). Ma ilmselt pean ise selleks ajaks kodust lahkuma, sest ma ei jaksa seda lapse jonni ära kuulata lihsalt. Mingil põhjusel Annabel jonnib Kristjaniga palju rohkem, kui minuga ja ma ei tea mida teha. Sellegipoolest ei anna ma alla, varsti algab mul uus kooliaasta ja Annabel peab jälle hakkama oma õhtuid koos veetma oma isaga. Kas kisaga või ilma aga peab!

Samas tean aga naisi, kes nimme ei anna oma lapsi isadele hoida. Nad hoiavadki oma tibukesi oma tiiva all ja hiljem mõtlevad, miks lapsed üldse isaga ei lepi ja miks nad ei saa korrakski aja maha võtta ja lapsest eemal olla. Miks seda tehakse? Isa on ju samamoodi lapsevanem, ta peaks samuti lapsega mängima, jalutamas käima, vannitama, söötma, magama panema jne. Kui nad juba algul tahaplaanile jäätakse, ei oska nad tulevikus midagi selle lapsega üksi olles teha.

Mina teen ka tihtipeale ise asjad ära, sest mul käib kiiremini ja ma tean juba kuidas midagi teha. Loomulikult ei tee ma kõike koguaeg ära! Absoluutselt mitte! Isa peab ka oskama ja kui ei oska siis tuleb õppida tundma oma lapse vajadusi sellest johtuvalt ka käituma.  Lihne, eks? 🙂

Kuidas olete jaotanud lapsega tegelemise kodus? Kas isal on “omad tegevused” mida teevad vaid isa ja laps koos?

 

 

 

 

One thought on “Emaarmastus, liigne kiindumus

  1. Mida iganes – meil on jumala fun kui sind kodus pole, mis on nagu peaaegu mitte kunagi 🤣
    Aga need vähesed korrad on meil väga lõbusad olnud ja mingit jonni pole. Ja sama asi on koristamise ja nõude pesemisega – kohe kui sa kodust ära käid on kõik korras ja pole mingit probleemi aga kodus olles on köögis ainult jonn: “siia ei käi kahvlid, siia ei käi tassid, liiga palju seepi, liiga vähe seepi” 🙃

    K.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s