“Päästke meie uni” raamat -Kas päästab nii lapse kui ka meie une?

Minu meelest on tutt-uue imiku üksinda pimedasse tuppa jätmine ja tal lohutamatult karjuda laskmine üsna karm, sest ta on alles uus ja õbruke siin ilmas. Alates 6-st kuust võiks leebet unekooli tegema hakata küll aga see on vaid minu arvamus. Ma ühtlasi arvan ka tugevalt, et vanemad peavad selleks ise valmis olema, vastasel korral võib sellest rohkem kahju kui kasu tulla. Mõnes peres näiteks laps uinubki ise alates mingist vanusest ja pole mingit probleemi, teistes jällegi mitte. Üheks selliseks näiteks oleme meie Kristjani ja Annabeliga. Annabel ei uinu ise ja ärkab öösiti mitu korda ning magama uuesti ilma suure kisa ja kärata ta ei jää.

Meie oleme oma murega käinud arstide jutul, proovinud erinevate soovituste järgi toimida, kaisutanud last,isegi hulluks läinud ja nutnud koos lapsega aga siiani ei ole midagi eelnimetatust toiminud. Niisiis oma viimases hädas lapse unne jäämise ja magamisega otsustasin pöörduda raamatu “Päästke uni” poole. Kirjutan teile ka, millise meetodi järgi me täna last magama paneme aga enne selgitan natukene, mis raamatuga on tegu ja miks see vajalik on.

Nimelt ei oska meie maimukesed väidetavalt ise ööunne minna ja end ühest unetsüklist teise viia ilma selleks abi palumata. Abiks on kas tiss, lutt, piimapudel, ema süli või igasugused muud variandid. Selleks, et laps oskaks ise, omal jõul uinuda ja öösel ühest unest teise ilma kisata minna, on tarvis teda õpetada. Selleks ongi see raamat, mis võib ühtedele tunduda liiga karm ja julm, kuid teistele elupäästev variant.

Niisiis kirjutan lahti, kuidas õpetada aastast last ise uinuma:

Kõigepealt tuleb laps oma voodisse pikali panna, soovida talle headööd ja seejärel temast eemale astuda ning oodata kuni ta püsti tõuseb ning siis uuesti laps õrnalt pikali panna ja nii 10x. Peale kümnendat korda tuleb toast lahkuda kuid uksed jätta lahti nii, et laps teid kuuleks. Peale 20 minuti möödumist tuleb tagasi tuppa minna ning laps uuesti õrnalt pikali panna ja nii jälle 10x ning siis toast lahkuda. Peale järgmist 20-t minutit taas tuppa minna ja kogu kremplit korrata. Raamatu autor, Tizzie Hall arvas, et neljandal korral peaks laps ikka juba olema ise uinunud. Autor kirjutab, et kui teile tundub, et laps magab siis tuleb oodata 6 min ja minna vaatama, kas ta on mugavas asendis jne. Kui aga miskipärast tundub, et ei saa meetodiga jätkata senisel kujul siis on ka teine võimalus.

Alusta samamoodi, pane laps pikali ning soovi talle head-ööd ja seejärel astu kõrvale ning oota kuniks ta püsti tõuseb ning seejärel pane laps uuesti õrnalt tagasi pikali, korda tegevust 40x. Pikali pannes võib asetada käe lapsele seljale või kõhule, kui ta tahab püsti tõusta siis tuleks käsi eemaldada ja lubada tal tõusta ning seejärel jälle x korda teda püsti tõustes pikali sättida. Kui laps pikali olles jääb pikali siis pane käsi lapsele kõhule või seljale vastutasuks, peale minutit võtke käsi aga ära. Kui ta püsti tõuseb jälle siis tuleb kogu protsessi korrata niikaua kuni ta lõpuks magama jääb. 

Oluline on nende juhendite järgi last ise uinuma õpetades jääda enda juurde kindlaks, olla järjekindel ning oma partneriga ühel meelel. See on kindlasti raske, ma ei kahtlegi selles ja algul võib olla nii, et magate vähem kui  varem kuid pikemas plaanis peaks selle meetodi kasutamine tooma perre pikad uned ja õnnelikud pereliikmed.

Me vestlesime Kristjaniga pikalt täna enne, kui otsustasime, et hakkame Annabeli selle meetodi järge ise uinuma õpetama ja rääkisime ka seda, et alla andes tekitab see lapses hoopis rohkem segadust ja mõjub halvasti nii lapsele kui ka meile endile. Homme kirjutame naabritele kirja, kus vabandame, palume lapse öistesse nutudesse mõistvalt suhtuda ja selgitame, miks võib järgnevatel nädalatel palju kisa meie korterist tulla.

Kell 20.50 jäi meie maimuke magama, peale 1.5 h protestimist. Hetkel tundub justkui oleks raamat meid aidanud kuid liiga vara pole ka mõtet hõiskama hakata. Öö on veel ees ja kes on kunagi vaadanud Game of Thrones-i siis seal on hea väljend öö kohta: The night is dark and full of terrors”. Ütlen ausalt,  ränk oli kuulata last 1.5 tundi (pausidega loomulikult) röökimas, kuid me elasime Kristjaniga selle üle ja üsna hea tunne on. Ma usun, et see on tegelikult vanematele hullem, kui lapsele, sest laps jonnib ja karjub meie peale, sest ta tahab oma tahtmist saada aga meie , loomulikust instinktist tahame teda lohutama minna ja arvame, et tal võib midagi halvasti olla. Tegelikult tal ei ole midagi halvasti vaid tal on lihtsalt uni ja ta võitleb selle vastu ja ühtlasi tahab vanemate tähelepanu saada. Ma tõsiselt loodan, et see on meie unetute ööde lõpu algus. Kui ma edaspidi öösiti magada saan siis ei ole mul enam ühtki tõsiseltvõetavat põhjust, miks mitte kooli minna ja ma ei saa eksamist läbi kukkudes süüdistada selles oma magamatust. Hihi 🙂

Kui tekkis huvi “Päästke Uni” raamatu kohta siis see on täiesti saadaval ka online-s lugemiseks. Kirjutage googlesse lihtsalt “Päästke Uni” ja hakake lugema.

IMG_3102

IMG_3057

Kuidas suhtute erinevatesse “unekooli” meetoditesse? Kas oled kasutanud oma lapse peal unekooli meetodeid? Kui jah siis milliseid? Millal jäi sinu laps ise magama ja magas terve öö?

5 thoughts on ““Päästke meie uni” raamat -Kas päästab nii lapse kui ka meie une?

  1. Mul on samuti see raamat välja prinditud, ühel hetkel loen selle ka läbi.. praegu aga 2-kuune on meil koguaeg nii magama jäänud, et viin ta voodisse, teen mõned paid ja ütlen “Tudu” ja kõnnin toast ära. Ta ei ole veel kordagi nutnud, vahel kuuleb magamistoast, et seletab seal omaette, kuid siis jälle teen pai ja tulen ära.
    Enda leiutatud süsteem 😃

    Meeldib

  2. Minul polnud südant selle raamatu järgi teha aga raamatuga “nututa uni” saime küll kiiresti lapse iseseisvalt magama ja nuttu tõesti polnudki 🙂

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s