Kuu aega Hispaanias- Kuidas oleme harjunud?

Tegin oma fb fännilehel (üle)eelmine nädal midagi spontaanset, nimelt pakkusin võimalust lugejatel otsustada, millest ma kirjutan. Huvitatud oldi A) kaalulangetamisest, B) Kuidas me siin, Hispaanias, harjume ja C) Kuidas valin päikesekaitset ning päikeseprille.

Päikesest oli mul endalgi plaan postitus teha kuna olen siin juba päikesepõletuse saanud ja kui igapäevaselt veeta tundide kaupa lõõmava päikese käes siis paratamatult on vaja end UVA ja UVB kiirguse eest kaitsta ning vältida ärapõlemist. Selle kohta saate lugeda SIIT.

Kaalulangetamisest ma ei saa hetkel palju kõneleda kuna ma olen viimasel ajal “puhkuselainel” viibinud ja kaalu kui sellise alanemisest paraku märke ei ole. Pigem olen paar lisakilo lasknud puusadele talletada süües kiirtoitu ja juues natuke liiga aktiivselt Sangriat. Kuumad ilmad, päike, palmid, puhkus….ikka üks või kaks kokteili ka ju sinna kõrvale. Noh jah! Nüüd on paar nädalat siin oldud ja esimesed muljed on muljetatud ning saab hakata vaikselt taanduma endisesse elurütmi.

Päris sellist, mis meil Eestis oli, tagasi ei saa ja kui nüüd aus olla siis ega tegelikult ei taha ka. Kuigi ka siin on vihmad, talvel külm (Eesti mõistes jahe) ja äikesevihmad ning muu selline siis praegu on ikkagi konstantselt soe ja meeldiv olnud. 26 mail, sai meil kuu aega täis Hispaanias olemisest  ja selle kuu jooksul on 1 korra sadanud, kergelt. Ilmad on ilma suuremate kõikumisteta ning plusskraadid jäävad 20-25 piiresse. Hommikuti ja õhtuti võib väljas käia kukekatega ja pusaga või jakiga, päeval võiks praktiliselt paljalt väljas ringi liigelda aga jäädes siiski viisakuse piiresse, kannan ma lühkareid ja maikat.

Ma tulen iga jumala päev Annabeliga koju nii, et mul pluus läbimärg. Muidu ehk polekski, kui ma niisama aias basseini ääres jalga kõigutaks aga just need pikad jalutuskäigud mäest üles ja alla. Samas hea ja mõnus tunne on, kui nägu õhetab, higi voolad, pluus märg-märk sellest, et on pingutatud ja trenni tehtud ja millalgi ju peavad mingisugusedki tulemused ka näha olema.

img_4470

Mis Eestis olemisega ja elamisega siin teistmoodi on?

Kliima ja elamine

No kindlasti üks suur erinevus-kliima. Kuigi Eestis on hetkel kraadide poolest isegi soojemad ilmad, kui siin, ei ole siiski kliima võrreldav. Eestis on ööpäevane kraadide kõikumine pigem suur aga siin ei ole ning õhuniiskus on ka teise asi, mis eristab Hispaaniat Eestist. Välja minnes näed muru, mis on teissuguse väljanägemisega, kui Eestis, palmid ning puud, mida Eestis üldse ei ole. Lillepeenrad, millel jooksevad veetorud, mis aegajalt pritsivad mõnusalt kõnniteedele ja sealt saab mõnusat jahutust mööda kõndides, eestis ei ole üldjuhul probleeme liigse kuivusega. Majad on KÕIK kivimajad, KIVIpõrandatega. Lisaks tänavatele on siin Urbanisatsioonid ehk…punt maju ühes kohas, millele on pandud nimi, meie asume Las Palmeras tänaval ja El Mirador Urbanisatsioonis, siia kuulub üks U-kujuline suur 3 korruseline hoone, milles on kokku 70 korterit. Aias asub muruplats, parkimisala ning bassein. Igal urbanisatsioonil on oma bassein või mitu basseini ja tagahoov, lastele mõeldud mänguväljak jne. Basseinid avatakse üldjuhul mai kuus, kuid sel aastal on Hispaanlaste jaoks hetkel veel liiga KÜLM ning seetõttu on enamus bassud kinni, ümbritsetud aiaga ning aed on lukus. Ka meie bassein on endiselt lukus aga ma ei ole kurb selle pärast. Annabeliga basseini ääres olemine ei ole üks minu unistustest hetkel 🙂

img_4383
Käisime oma külas teistel eestlastel külas 🙂

img_5011

img_4698
Annabel oleks nõus ka jää-ämbris sulistama

Toit

Siin on toiduhinnad ikkagi suts kallimad, kui Eestis. Paar näidet, kui Eestis saab pakendatud kanafilee kätte 2.89€ või 3€ ja kopikad peale siis siin on jääb see hing pigem 4-5€ kanti. Osa puuviljadest on küll odavamad, kuid üldjoontes olen nüüd, peale mitu korda poeskäimist avastanud, et ikkagi kallis on puuvili ja juurvili siin, k.a eksootilised viljad. Ehk pole hooaeg veel alanud? Maasikad on küll odavamad ja 200-300g vaarikaid, mustikaid jms saab jätte 3€. Värskelt pressitud mahl on sama hinnaga, kui Eestis. Selkus saab näiteks ise endale pressitud mahla plastikpudelisse panna. Väike on vist 3 eurtsi ja suur, 500 ml pudel mingi peaaegu 5 € ? Siin on üldjuhul sama, eur ehk odavam. Liha lõigud, filee, loomaliha on ka siin kallim, 1-3€ toote pealt. Mune müüakse siin 12 kaupa, mitte 10 kaupa. Alkohol on siin odavam, kindlasti. Õlle, rumm, mullijoogid jne, kõik on mitu üks kuni mitu € odavam, kui eestis. Beebistuff on siin samuti kallis. Valik on ka kasin, Eestis on ikka võrdluse mõttes, valikut rohkem.

Me ei ole veel AINULT Saksamaa odavmüügikaupluse ketti LIDL külastanud. Ehk sealt saab ka kokkuvõttes odavamalt toitu. Samas ei ole me ka toidupoodide kliendikaarte endale lasknud veel teha. Eestis tuli “Aitäh” kaart Maximas ja Selveri “Partnerkaart” küll kasuks. Toiduga on siin ka, hetkel vähemalt, selline teema, et ma ei tea lihtsalt mida süüa teha, sest päeval on palav ja kuuma ilmaga ei taha eriti sooja ega rasket toitu. Samas õhtul, alates kella 21-st läheb kõht eriti tühjaks ja siis sööks küll hea meelega süsivesikuid sisse. Okei, kaldun teemast way kõrvale…

20180430_131426427_iOS

Muutused kehas

Harjumise ja mõnevõrra muutustega seoses jõudsin just kirjutada postituse, vaata SIIA, kus räägin diskreetsest teemast-päevadest. Ma ei tea, kas asi on kuumuses, kliima muutusest, vähesest vee tarbimisest või rohkelt süsivesikute ja suhkru tarbimisest, kuid ma mõtlesin sel kuul, peale päkapikkude külla tulekut, et ma vist pean kiirabisse minema. Ausõna, need tulid sel kuul kohe eriti hullult. Kas see on midagi, millega pean nüüd mina harjuma või midagi, millega mu keha harjub, eks see paista ole järgnevate kuude jooksul.  Ma siiralt loodan, et järgmisel kuul ma ei pea sünnitusvalude all kannatama, sealjuures tegelikult sünnitamata.

Uni

Eestis läks Annabel magama alates 1 aastaseks saamisest kell 19 ja ärkas kell 07. Meie läksime magama kuskil 23 paiku. Annabeli lõunauni oli Eestis elades 12-15 vahel ja kestis 1.5-2h keskmiselt. Siin magab laps 20.30-21.00 kuni 09.00 või vahel lausa 10.00-ni ja lõunauni on tal kella 15.00 või 16.00 ja kestab rangelt ühe tunni ehk kas 16.ni või 17-ni. Olen püüdnud natuke sättida neid aegu aga tulemusteta. Samas ise on ka hea nädalavahetuseti kauem magada. Nädala sees võiks kasutada ära seda aega, kus Annabel magab ja ärgata ise mõnevõrra varem ja blogida näiteks aga teate ju isegi, et hommikune uni on õige magus. Üldjuhul ma ärkan ka kell 09 ja kuulen, et üks jutustab teises toas ja lähen toon ta endale korra kaissu enne, kui päris üles tõuseme. Kui meie siin tõuseme, on teil kell juba 10-11 ehk sisuliselt lõuna. Kuidagi imelik on see, et päev meil nii hilja hakkab ja samas me läheme siin juba ise kell 22 magama. Praegu on kell 23 ja tunnen, et silm kisub vägisi kinni. Ehk, mis ma öelda tahtsin, on see, et siin on lühemad päevad. Eestis saime me Kristjaniga lapse kell 19 magama panna ja teha oma toimetamisi c.a 3-4h ning kella 22-23 magama minna. Siin aga paneme lapse kell 21 magama ja siis on endal ka juba uneaeg ja ei jaksa suurt midagi teha.

Kultuur/inimesed

Üks hea asi Hispaanias, millega väga lihtne harjuda on, on inimeste sõbralikkus, vastutulelikkus, soojus, armastus laste vastu. Mind üldse ei huvita, kuidas ma uksest välja astun. Siin ei tundu kedagi kottivat, mis firmat sa kannad, mis käruga sa sõidad, kui ilus su näolapike on jne. Mulle on ka ilma meigita tere öeldud ja võõrad inimesed . Lapse mänguväljakul leiab sõpru olenemata sellest, kas oskad Hispaania keelt või mitte. Translator lahti ja läheb minna, lastel ammugi mitte ei ole vahet, mis värvi keegi on või mis keeles keegi kõneleb. Eestis ei tulda sinuga naljalt niiviisi suhtlema. Kui püüad läheneda siis pigem kahmatakse kähku laps/(ed) kaenlasse ja joostakse minema. Annabelil on siin alati ja ükskõik kuhu minnes nunnumeeter põhjas. Kui ta poes kriiskab siis inimesed naeratavad vastu mitte ei viska kividega surnuks. Restoranides, söögikohtades tehakse juttu, tullakse küsima, kui vana laps ja tahetakse Annaga suhelda ja mängida. Keegi ei vaata põlastava pilguga, kui Annabel valjuhäälselt end väljendab. Pigem tunnen ma ise halvasti end, sest Eestis elades olen ma harjunud tülgastavate pilkudega, mis on suunatud minule ja Annabelile ja seda poes, ühistranspordis, söögikohas jne.

Lõpetuseks

Ma igatsen Eesti internetikiirust, lähedasi ning kursusekaaslaseid koolis. Ma igatsen pakiautomaate ja personalijuhtide beebiklubi ja võimalust minna erialasele konverentsile või EBA-le näiteks. Aga üldiselt on liiga vähe aega möödas selleks,et tõeliselt midagi või kedagi Eestis igatseda. Ma olen siin kuu olnud ja ausalt, hetkel ei ole küll sellist tunnet, et ma tahaksin tagasi tulla. Cheers!

20180430_154121294_iOS

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial