Meie lasteaia lugu Eestis

Meie lasteaia lugu ei ole pikk ja ettekavatsetud, kuid sellegipoolest soovin ma seda jagada. Mul ei olnud plaanis tegelikult Eesti külla tulles Annabeli lasteaeda panna aga huvi poolest vaatasin 1. septembril Tallinna Haridusameti  veebilehele läbi EESTI.EE lehe ning leidsin sealt KÕIK Tallinna lasteaiad, kus on vabu kohti nii sõime-kui ka suurtemate laste rühmades. Sealt võtsin esimese lasteaia, mis sobis asukoha poolest- Kiisupere lasteaed , helistasin neile ja juba järgmisel päeval läksime Annabeliga kaema. Mulle meeldis ja mis peamine-Annabelile väga meeldis seega järgmisest päevasl algaski Annabeli lasteaia lugu. Esimene päev tund aega, teine päev juba 3 tundi ja nii ta seal lasteaias jõudiski käia umbes nädal aega enne, kui ta haigeks jäi.

Lasteaia jaoks esmased, vajalikud riided sain ma Paavli Kaltsukast ja Aarete Laegast , viimane on heategevuspood. Kokku läks kombekate, hilpude ja jalanõude peale ma arvan, et kuskil 70€, maksimaalselt 80 eurot. Järgmise hunniku üleriideid, jalanõusid ja siseriideid sain ma Härra sõbra naiselt ja needki peaaegu täitsa muidu. Kokkuvõttes ei ole me hunnikutes aega ega raha lasteaeda minemise peale pannud. Samamoodi ei kartnud ma midagi, ma ei põdenud ja nii saigi laps aeda. Esimesed emotsioonid olid ülevoolavalt õnnelikud. Kindlasti mõtlete, et nüüd liigun edasi tagasilöökide juurde?

Peale selle, et Annabel jäi tervelt 4-ks nädalaks haigeks ja põletikku, ei ole meil senini lasteaiaga seoses ühtegi tagasilööki olnud. Lisaks sellele, et talle endale tohutult meeldib seal olla, tal on palju energiat ja soovi suhelda teiste laste ning kasvatajatega, õpib ta minu meelest iga päev lasteaias midagi uut…olgu see mõni sõna või motoorne liigutus, tegevus, mäng jne. Annabel läheb hommikul naerusuiselt lasteaeda, enamik kordadest ei saa ma ei käeviibutust ega musi-kalli tema poolt ja järgi minnes on ta endiselt õnnelik, pigem kurb, et peab lahkuma, kuid emmega on ka siiski hea olla ja ma saan oma kallid ja musid. Kasvatajad kiidavad Annabeli, kuid samas nendivad ka, et ta ei püsi purgiski paigal ning kannatust kipub tal õige vähe olema. Kui ta tahab midagi siis KOHE!Selle kohta ütlesid kasvatajad ka, et Annabel on sel aastal ainuke uustulija ja teistel lastel on eelmisest aastast lihtsalt rutiin juba selge ja nad on harjunud.

Täna läks Annabel esimest korda pikaks päevaks lasteaeda ja mina istun Viru Keskusest üle tee vanas Postimajas Revali kohvikus ja olen hommikust saati valves olnud, et ma lähen Annale järgi, kui ta pole nõus magama aias. Kell 12.15 on lõunaune aeg lasteaias ja praegu on kell 14.30 ning mina pole veel siiani ühtegi kõnet saanud. Muidugi on mul selline tunne, et läheks vaataks, mis toimub aga ma usun, et kõik on siiski hästi ja kui midagi olekski olnud siis ma palusin helistada ja ütlesin ka, et ma olen lasteaia lähedal ning valmis kohe järgi minema. Ma arvan ka, et praeguseks on lõunauni juba läbi ja nad vaikselt toimetavad muude asjadega.

Üks Kaisukiisude rühma kasvatajatest ütles, et Annabelil on väga palju energiat ja talle meeldib tohutult mängida, tantsida, muusika, õues omaette askeldada- see on ainult positiivne, sest minul kohati lõppeb jaks otsa temaga tempot pidada. Lasteaias on kasvatajad ainult laste päralt ning neil on programm mõeldud just neile. Mul kodus on teisigi asju…toidu valmistamine, riiete pesu, triikimine, koristamine jms. Ja tegelikult, kui nüüd aus olla siis mina lihtsalt ei jaksa mängida hommikul kella 09-st kuni õhtu kella 09-ni. Ja ega Annabel muud ei teekski, kui ainult mängiks, jookseks, trallitaks, hüppaks ja kargaks 🙂

Ma ei kujuta ette, mis sis saab, kui ma käin täiskohaga tööl ja siis tulen koju ja pean kodu kraamima ning samas tahan ka lapsega aega veeta ja mängida temaga ning kaisutada, rääkida kõigest, mis lasteaias toimus. Peale viit päeva nädalas sees sellist kiiret ja tegusat graafikut tahaks veel nädalavahetusel lapsega rohkem tegeleda ja midagi huvitavat ette võtta, et lapsele jumala eest lasteaias ei hakkaks rohkem meeldima kui kodus aga kust see energia tuleb? Olgu, emadel ja isadel on see energia ära jaotatud aga, kui on last kasvatamas ainult ema või isa? Kuidas siis küll jaksab? Müstika, ma ütlen.

Nüüd ma juba kaldusin teemast kõrvale, milleks oli lasteaias käimine. Kui ma õhtul lasteaias Annabeli tänase päeva kohta tagasisidet saan siis kindlasti teen postituses selle teemalise EDIT-i. Neljapäeval oleme me minemas perearsti juurde seega Anna saab vaba päeva lasteaiast ja kvaliteetaega emmega. Ega me päris niisama ka arstile näitama end lähe, Annabeli ootab eest 2.a vaktsiin ning gripisüst, mille laseme mõlemad koos teha. 1 süst on 15€ ja Annabelile on vaja teha neid 2 kuu ajase vahega, mulle piisab ühest süstist.

Selle lasteaiaga seoses muidugi tahtsin veel arutleda selle üle, et näe meil algas see tee niiviisi, et esimene nädal käis laps aias 3 h päevas ja jäi 4-ks nädalaks haigena koju ning nüüd on ta jälle nädala käinud 3 tundi ja täna on esimest päeva pika päeva. Nii on jah tore ja nii saab teha, sest minul ei ole täiskohaga tööl käimise kohustust aga mida teevad need lapsevanemad, kellel juba on see kohustus? Ma eeldan, et täna ei pane enam keegi oma lapsi lasteaeda päevapealt ja kohe terveks päevaks? Meie lasteaia näitena tuues oskan öelda, et mittesugugi ei taha need lapsed sinna aeda hommikult vabameelselt jääda ning nii mõnigi nutab suuri krokodilli pisaraid ja hoiab oma vanemate püksisäärtest kinni. Ma oleks nõus olnud kasvõi ise mõne lapse endaga kaasa võtma, nii kahju hakkas kuidagi.

Kas panite lapse kõigepealt aeda ja siis läksite tööle või vastupidi? Millised rõõmud/mured kaasnesid teil lapse lasteaeda panemisega? Millal jäi laps esimest korda pikaks päevaks aeda?

20180830_160133835_iOSimg_0548img_9667

EDIT: Kell 16 läksin Annabelile lasteaeda järgi ja kuulsin kasvatajalt, et Annabel oli kell 12.45 magama jäänud ja tõusnud kell 15.00. Jess! Tubli tüdruk! Peale seda nad sõid ja hakkasid välja sättima, selleks ajaks olin ma juba kohal. Annabelil oli huul natuke verine, ju siis midagi juhtus tal aga kuna suur sagimine käis siis küsida ei jõudnud. 

Natukene olin pettunud, et kasvatajad kasutasid teist korda õue minemiseks seda kombet, millega me lasteaeda läksime ehk Bredeni kombet, mitte neid õueriideid, mis olid lasteaias, rippusid nimeliselt stangel ning olid spetsiaalselt mõeldud õue minemiseks. Ma pesin selle kombe küll kodus puhtaks kohe, kuid plekke maha lõplikult ei saanudki. 

4 thoughts on “Meie lasteaia lugu Eestis

 1. Tirts alustas augustis, meil läks ka kohanemine väga kiirelt ja ajal, kui teised seal veel nutta tihkusid hommikul, naeris meie oma lihtsalt laginal 😅
  Samal ajal, kui ta poole päeva kaupa kohanes, tegin kodus cv valmis ja lappasin tööportaale. Pea iga päev helistati või kirjutati kuskilt kuni lõpuks ühte kohta olin nõus vestlusele minema. 17aug läks laps esimest korda aeda ja 10.sept olin mina täiskohaga tööl. E-R 8-16ni, aga ma ei tea, kas alguse värk või ma lihtsalt energiat täis, aga jaksab õhtul ilusti veel lapsega käia ja möllata, toimetada. Aga üksikvanemate osas olen nõus, mul on tekkinud nende suhtes nii suur respekt, et nad saavad hakkama, kodu ja lapsed on korras, arved makstud jne. Mul on praegu väga suur tugi elukaaslane, kes viib ja toob lapse lasteaiast (tal jääb lasteaed täpselt tee peale tööle sõites), sest vastasel juhul peaksin ma ärkama tund varem vähemalt ja koju jõuaks tund hiljem ja see oleks juba pisut kreisi ilmselt. PS! Järgmine kord tule istu Foorumi keskusesse, seal on ka üks kena kohvik 😏

  1. Hei, milline rõõm kuulda, et teil kõik nii ladusalt on läinud. Ka meil ei tundu see lasteaed kohe üldse vastukarva olevat. Puhast lust ja rõõm. Mis kohvikuga on tegu? Proovin kindlasti läbi tulla hihi 🙂

   Üksikvanemate ees olen mina ka müts maas, uskumatu! Nii tublid!

 2. See lasteaias riiete teema on nii tuttav, kyll pannakse selga midagi, mis ei ole piisavalt soe(ntx vihmakombe ilma voodrita), vôi siis need riided millega tullakse lasteaeda. Vôib ju öelda aga jah, ikkagi läheb yldjuhul teisiti:(

  1. Hei!

   Kuna meie laps alles alustas oma lasteaia teed siis minu jaoks tuli see ootamatult kõik aga eks tuleb suunata natukene kasvatajaid, olla kannatlikum ning lapsi ei vii enam aeda lemmikkombega 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial